ПОБЕДИХМЕ СТРУМСКА СЛАВА С 1:0

„Бдин“ Видин записа победа с 1:0 над „Струмска слава“ Радомир в среща от 10-ия кръг на Втора футболна лига и се отлепи от дъното на класирането. Единственото попадение на стадион „Георги Бенковски“ отбеляза Цветомир Тодоров в 57-ата минута.

Мачът започна динамично, без проучване между двата отбора. Атаките към двете врати следваха една след друга. Домакините владееха повече топката, а гостите от Радомир изчакваха шансовете си за контраатаки. В 7-ата минута централният нападател на „Струмска слава“ Александър Аспарухов засече центриране, но ударът му от 12 метра пред вратата мина над напречната греда. Десет минути по-късно хубава атака на „Бдин“ завърши с три последователни изстрела отблизо на Цветомир Тодоров и Валдемар Лашков, но топката така и не попадна в мрежата. На два пъти – в 24-ата и в 26-ата минути, Винисиус Белоти бе изведен на чиста позиция, но и той не сполучи пред гола. В 30-ата минута удар с глава на Аспарухов мина опасно над вратата на „Бдин“. Четири минути по-късно Владимир Айтов получи контузия и бе принудително сменен от Георги Иванов. В 45-ата минути Стивън Кирилов от състава на гостите излезе сам срещу вратаря на „Бдин“ Иван Василев, но се засуети и не успя да открие резултата. В добавеното време на първата част домакините имаха основателни претенции за дузпа – след ъглов удар състезател на „Струмска слава“ игра с ръка в наказателното си поле, но главният съдия Димитър Димитров не реагира.

Две минути след подновяването на играта Белоти се пребори за топката на аутлинията и центрира към оставения непокрит в наказателното поле Цветомир Тодоров, ударът му отблизо обаче срещна страничната греда. В 49-ата минути се стигна до любопитна ситуация – Винисиус Белоти бе изведен зад защитата на гостите, страничният съдия маркира засада, но главният пренебрегна решението му и остави играта да продължи, впоследствие бранител на „Струмска слава“ го фаулира в наказателното поле и Димитров посочи бялата точка. Футболистите на гостите се скупчиха около главния рефер, той реши да се консултира със страничния и отмени дузпата, което пък предизвика гнева на домакините. Седем минути по-късно Цветомир Тодоров излезе сам срещу вратаря на гостите и този път не сбърка – 1:0. При атаката обаче Винисиус Белоти се контузи и това наложи втора принудителна смяна за „Бдин“. Мястото му зае опитният Александър Соколов. След гола последва натиск на гостите, които опитаха да се върнат в мача. В 60-ата минута вратарят на бдинци се намеси успешно след опасно центриране, две минути по-късно спаси и удар на Борислав Николов. В 71-ата минута Марио Дилчовски се озова на изгодна позиция, но ударът му отблизо бе в обсега на стража на „Бдин“. Шест минути по-късно Тома Ушагелов бе изведен на голова позиция, но се увлече във финтове и защитата на гостите изби. Валдемар Лашков можеше да реши всичко в мача в 88-ата минута. Кристиян Йошов нахлу отдясно в наказателното поле на радомирци и подаде на нападателя на „Бдин“, който от 7 метра фронтално срещу вратата изпрати топката в аут. Все пак домакините удържаха натиска на гостите и се поздравиха с втора победа в шампионата.

Срещата бе дебют за новия старши-треньор на „Бдин“ Видин Живко Желев в официален домакински мач:

„Много важна победа за нас. Победа, която искрено се надявам, че ще вдигне още повече духа и увереността на футболистите. Доста време нямаше положителен резултат не само вкъщи, но и навън. Продължаваме да работим – крачка по крачка да опитаме да подобрим в движение нещата и да съберем максимален брой точки до зимата, а след това ще му мислим.“

Публиката на стадион „Георги Бенковски“ видя и нов облик в играта на „Бдин“ – с повече пасове по земя и висока преса, което даде резултат.

„Всеки треньор си има концепция, стратегия, има си виждане за играта. Хората, които ме познават, знаят, че практикувам такъв футбол, затова и ръководството се спря на мен. Това бе първото изискване – да излезем по-високо, да срещаме, да свалим топката на земята. Това ще е начинът на игра, независимо че някои мои колеги, се оплакаха, че теренът ни бил за не знам коя лига. Няма нищо такова – видяхте, че топката си върви перфектно по земя. Полагат се необходимите усилия да се поддържа теренът. Но имаме още върху доста неща да работим – най-вече върху динамиката на самата игра, върху движението вътре, защото за две седмици чак такава огромна промяна не може да стане. Да, има наистина промяна, виждам, че на футболистите им харесва по този начин, стараят се, движат се, видяхте, че създадохме немалко голови положения. За жалост не можахме да ги реализираме, но се надявам, че в следващите мачове и това ще стане.“

„Имаме трима контузени футболисти, а ни е къса резервната скамейка откъм атакуващи състезатели. Видяхте, че Йошов, който е вътрешен халф, трябваше да влезе като външен, но се справи отлично, създаде две стопроцентови ситуации, така че всеки един е важен за отбора, въпросът е да разберат футболистите, че трябва да живеят за футбола, а не на гърба на футбола. Притеснително е, че ни предстоят два мача следващата седмица, с оглед на това, че трябва да възстановим футболистите. Ще направим всичко възможно и ще гледаме да ги изиграем по най-умния начин. Излизаме и играем всеки един мач за максимален брой точки. Надявам се да имаме и малко шанс, защото днес видяхте – ситуации, дузпа отменена, вероятно са прави съдиите, но и откъм динамика, физика има какво да се желае.“

Следващата седмица предстоят два мача за „Бдин“ – гостуване на „Монтана“ в сряда, 27 септември, и домакинство на „Черноморец“ Балчик в неделя, 1 октомври.